یازدهمین مسابقه ملی نانو

یازدهمین مسابقه ملی نانو


یازدهمین مسابقه ملی نانو
 • تاریخ شروع ۱۴۰۰/۱۰/۰۵
 • تاریخ پایان ۱۴۰۱/۰۵/۲۸
 • مهلت ثبت نام ۱۴۰۱/۰۳/۳۱
 • مقدمه
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای تحقق اهداف ترویجی و آموزشی تدوین‌شده در سند راهبردی فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو کرده است. این مسابقه بزرگ‌ترین رقابت علمی در حوزه علم و فناوری نانو است که هر ساله توسط گروه ترویج و آموزش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با حضور هزاران نفر از علاقه‌مندان به فناوری نانو برگزار می‌شود. مسابقه ملی فناوری نانو علاوه بر ایجاد رقابت میان شرکت‌کنندگان، زمینه را برای اخذ گواهی توانمندی تدریس و مجوز شرکت در برنامه نانواستارت‌آپ فراهم می‌کند.
 
 • اهداف
هدف از برگزاری مسابقه ملی نانو، افزایش آشنایی دانشجویان و محققان با فناوری نانو، ارتقای سطح گفتمان علم و فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی - آموزشی کشور، شناسایی نخبگان نانویی کشور و برترین‌های این حوزه، جهت‌دهی به فعالیت‌های آموزشی - پژوهشی و حمایت از فعالیت‌های شکل‌گرفته در این زمینه توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.
 
 • یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو
یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو طی سه مرحله* در تابستان سال 1401 برگزار خواهد شد. مرحله اول آن اواخر تیر ماه 1401 به صورت غیرحضوری (آنلاین) و مرحله دوم آن به صورت حضوری اواخر مرداد ماه 1401 برگزار خواهد شد؛ نفرات برتر مرحله دوم جهت ارزیابی نهایی وارد مرحله سوم (مسابقه عملی) خواهند شد؛ این مرحله در شهریور ماه 1401 برگزار خواهد شد. آیین‌نامه‌های مربوط به بخش‌های مختلف مسابقه تدوین شده و در اختیار قرار خواهد گرفت.

* مرحله سوم مسابقه منوط به تأیید مراجع ذی‌صلاح از جمله ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و بنیاد ملی نخبگان بوده و جزئیات آن در صورت تأیید، متعاقباً اعلام خواهد شد.

 
زمان‌بندی یازدهمین مسابقه ملی نانو به شرح زیر است:


 • دانشجویان: کلیه دانشجویان علاقه‌مند به حوزه نانو در تمامی مقاطع و رشته‌های مرتبط دانشگاهی، امکان شرکت در این مسابقه را دارند.
 •  فارغالتحصیلان: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی علاقه‌مند به شرکت در این مسابقه درصورتی که حداکثر 3 سال از پایان آخرین مقطع تحصیلی‌ آن‌ها نگذشته باشد، امکان شرکت در مسابقه را دارند.

 
 1. شایان ذکر است که 10 رتبه برتر کشوری مسابقه ملی نانو در دوره‌های دهم، نهم و هشتم امکان حضور در یازدهمین دوره از مسابقه را نخواهند داشت.  همچنین برترین‌های مقطع کارشناسی (10 نفر برتر) ادوار گذشته، صرفا امکان رقابت در مقاطع کل را خواهند داشت  و در مقطع کارشناسی ارزیابی نخواهند شد.
 2. دانش‌آموزان امکان شرکت در این مسابقه را ندارند.

*** داوطلبانی که مشمول شرایط فوق‌الذکر نیستند: این افراد در صورت تمایل به اخذ گواهی توانمندی تدریس نانو یا اخذ مجوز حضور در برنامه نانواستارت‌آپ می‌توانند در مسابقه ملی شرکت و حدنصاب موردنیاز را کسب کنند.

*** صحت اطلاعات مندرج در هنگام ثبت‌نام یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو بر عهده داوطلب یا نهاد ترویجی ثبت‌نام‌کننده است. مدارک و مستندات نفرات برتر مسابقه ملی، قبل از اعطای جوایز کنترل خواهد شد. در صورت عدم تطابق با شرایط فوق، از احراز برگزیدگی داوطلب ممانعت به‌عمل خواهد آمد و رتبه بعدی جایگزین وی خواهد شد.

 
جوایز یازدهمین دوره مسابقه ملی فناوری نانو به تفکیک مقطع در دو دسته کل و مقطع کارشناسی به داوطلبان اعطا خواهد شد.
 
 • نفرات برتر کل: به 15 نفر برتر کل در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد:
رتبه مدال جایزه نقدی امتیاز بنیاد ملی نخبگان جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان گرنت پژوهشی شبکه آزمایشگاهی گرنت آموزشی سایت آموزش فناوری نانو
اول طلا ۵۰ میلیون ریال 50 درصد امتیاز نفر اول جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 15 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا ۴۰ میلیون ریال 50 درصد امتیاز نفر اول جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 10 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
سوم طلا 30 میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر اول جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 7 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا ۲۰ میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر اول جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 4 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
پنجم طلا ۲۰ میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر اول جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 4 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
ششم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر دوم جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر دوم جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هشتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر دوم جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
نهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر دوم جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
دهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ درصد امتیاز نفر دوم جشنواره خوارزمی بخش دانشجویی و آزاد 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
یازدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
 
 • نفرات برتر مقطع کارشناسی: به 15 نفر برتر مقطع کارشناسی در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد. گفتنی است در صورتی که داوطلبی از مقطع کارشناسی، جزو نفرات برتر کل شود، دیگر در رتبه‌بندی نفرات برتر کارشناسی حضور نخواهد داشت.
 
رتبه مدال جایزه نقدی گرنت آموزشی
اول طلا ۴۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا 30 میلیون ریال 10 میلیون ریال
سوم طلا 2۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا ۱۵ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
پنجم طلا ۱۵ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
ششم نقره ۱۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
هشتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
نهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
دهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
یازدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
 
 
 • تبصره 1. داوطلبان دانشجوی پزشکی عمومی تا ترم 8 ام تحصیلی یا گذراندن 140 واحد درسی، در مقطع کارشناسی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند.
 • تبصره 2. مقاطع پایین‌تر از کارشناسی نیز (اعم از کاردانی، دیپلم) در دسته‌بندی کارشناسی قرار می‌گیرند.

در صورتی‌که داوطلبان به کمک این امتیاز مشمول آیین‌نامه‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان شوند می‌توانند خدمت سربازی خود را در قالب اجرای یک پروژه تحقیقاتی به سرانجام برسانند. اعطای وام مسکن، تسهیلات در استخدام و ... از دیگر مزایای این آیین‌نامه‌هاست. همچنین بنیاد ملی نخبگان جوایزی را به صورت مستقل به ده رتبه برتر اعطا می‌کند که در اینجا قابل‌مشاهده است.

مجوز حضور در نانواستارت‌آپ
نمره کسب‌شده در مسابقه ملی نانو معیار نمره علمی فرد در آزمون ورودی نانواستارت‌آپ خواهد بود. سایر امتیازات فرد با توجه به سایر معیارها سنجیده خواهد شد. معیارها، شرایط و تعداد افراد پذیرش شده در نانواستارت‌آپ توسط دبیرخانه این برنامه اعلام خواهد شد.
نانواستارت‌آپ با هدف رشد و پرورش تیم‌های توانمند و رساندن ایده‌های مبتنی بر فناوری نانو به پروتوتایپ در قالب برنامه‌ای یکساله اجرا می‌شود که در آن تیم‌ها به ارائه ایده‌های خود در قالب حل یک چالش فناورانه می‌پردازند. این برنامه تمامی تسهیلات مادی و معنوی موردنیاز یک تیم برای توسعه ایده خود را تأمین خواهد کرد و در نهایت تیم را به سایر برنامه‌های حمایتی، سرمایه‌گذار یا مشتری متصل می‌کند. این برنامه به دنبال حمایت از تیم‌های فناور است و رویکرد رقابتی در آن حاکم نیست. کلیه تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند مسیر رشد خود را به کمک نانواستارت‌آپ شناسایی کنند و استارت‌آپ خود را توسعه دهند.

آزمون توانمندی تدریس نانو
آزمون توانمندی تدریس نانو همزمان با یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو برگزار خواهد شد.
دریافت گواهی توانمندی تدریس نانو منوط به کسب حدنصاب علمی در آزمون مسابقه ملی نانو و حدنصاب آموزشی در جلسه مصاحبه حضوری/ آنلاین پس از مسابقه ملی است.
افرادی که حدنصاب لازم را در آزمون مسابقه ملی کسب کنند، برای حضور در جلسه مصاحبه تدریس دعوت می‌شوند. حدنصاب لازم برای شرکت در مصاحبه تدریس، توسط دبیرخانه شبکه مدرسان نانو و قبل از برگزاری مسابقه اعلام خواهد شد.
مرحله مصاحبه تدریس به منظور سنجش توانایی تدریس و انتقال مفاهیم علمی توسط داوطلبان برگزار می‌شود. این مرحله پس از اعلام نتایج مسابقه ملی و در هماهنگی با داوطلبین حائز شرایط برگزار خواهد شد. در صورتی که داوطلب حدنصاب لازم را در مرحله مصاحبه تدریس کسب کند، مطابق با عملکرد خود در این مرحله، گواهی توانمندی تدریس نانو را در سه تراز الف، ب یا ج و در دو زمینه دانش‌آموزی/دانشجویی دریافت خواهد کرد.

 
سرفصل‌های علمی یازدهمین مسابقه ملی نانو به شرح زیر است:
 • مفاهیم پایه
 • نانوساختارها
 • روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها
 • روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز
 • کاربردهای فناوری نانو در حوزه‌های مختلف
 • تجاری‌سازی فناوری نانو و محصولات ساخت ایران
** منابع یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو با حفظ 60% از منابع دهمین دوره مسابقه، به زودی اعلام خواهد شد. **

 • مقالات منتخب سایت آموزش فناوری نانو (http://nanoeducation.ir) و برخی کتب و مقالات منتخب از طرف ستاد ویژه توسعه فناوری نانو به عنوان منابع یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو در نظر گرفته شده است. مقالات آموزشی و مطالب علمی سایت آموزش فناوری نانو تمامی سرفصل‌های علمی یازدهمین مسابقه ملی نانو را پوشش می‌دهند. داوطلبان با مطالعه مقالات سایت آموزش فناوری نانو قادر به پاسخگویی به بخش عمده سؤالات آزمون خواهند بود.
 • سایر کتب و منابع تکمیلی یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو متعاقباً اعلام خواهد شد.
یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو در سه مرحله برگزار خواهد شد:

* برگزاری مرحله اول
داوطلبان مسابقه به منظور شرکت در مرحله اول که به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود، ضروری است در روزهای 29، 30 و 31 تیر ماه 1401 وارد سایت آموزش فناوری نانو شوند و با شرکت در آزمون‌های آنلاین، به سؤالات مربوطه پاسخ دهند. بودجه بندی سؤالات ۳ آزمون مرحله اول به شرح ذیل است:
 • آزمون ۱: مفاهیم پایه و نانوساختارها
 • آزمون ۲: روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها و روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز
 • آزمون ۳: کاربردهای فناوری نانو، تجاری‌سازی فناوری نانو و محصولات ساخت ایران
 
با برگزاری این ۳ آزمون و بر اساس جمع نمرات کسب شده توسط داوطلبان، 300 نفر برگزیده مرحله اول تعیین می‌شوند. این افراد واجد شرایط شرکت در مرحله دوم مسابقه ملی فناوری نانو می‌شوند. مرحله دوم این مسابقه به صورت آزمون چهارگزینه‌ای و در حوزه‌های منتخب سراسر کشور برگزار می‌شود.

* برگزاری مرحله دوم
۳۰۰ فرد برگزیده مرحله اول، می‌توانند در 6 حوزه آزمون که توسط دبیرخانه انتخاب شده است، در آزمون مرحله دوم شرکت کنند. این آزمون در تاریخ 28 مرداد ماه 1401 برگزار خواهد شد. حوزه‌های آزمون با توجه به تمرکز داوطلبین در مراکز استان‌های تهران، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان و اصفهان خواهد بود. در صورتی که نفرات برگزیده از یک استان (به غیر از مراکز ذکرشده) بیش از ۳۰ نفر باشد، مرکز استان مذکور به حوزه‌های آزمون افزوده خواهد شد.

* برگزاری مرحله سوم
30 نفر برتر مرحله دوم به تفکیک مقطع (15 نفر برتر مقطع کارشناسی، 15 نفر برتر مقاطع تحصیلات تکمیلی) با ورود به مرحله پایانی، با یکدیگر به رقابت پرداخته و رتبه‌بندی نهایی برگزیدگان مسابقه، طی این مرحله مشخص خواهند شد.
 ** مرحله سوم مسابقه منوط به تأیید مراجع ذی‌صلاح از جمله ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و بنیاد ملی نخبگان بوده و جزئیات آن در صورت تأیید، متعاقباً اعلام خواهد شد.

 
ثبت‌نام در مسابقه به دو صورت امکان‌پذیر است:
 
 • ثبت‌نام انفرادی: پس از عضویت در سایت آموزش نانو، می‌توانید ثبت‌نام مسابقه را انجام دهید. با تکمیل و تأیید فرم ثبت‌نام در سایت آموزش، ایمیل فعالسازی حساب کاربری برای شما ارسال خواهد شد؛ با تأیید لینک فعالسازی ارسال شده به ایمیل، عضو سایت شده و می‌توانید وارد سایت شوید و سپس ثبت‌نام مسابقه را انجام دهید. هزینه ثبت‌نام در یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو به‌صورت انفرادی 100 هزار تومان خواهد بود که به‌صورت الکترونیکی قابل‌پرداخت است.
ثبت‌نام انفرادی در مسابقه به دو روش امکان‌پذیر است:
 
 • ثبت‌نام از طریق همین صفحه
برای این منظور و بعد از ورود به سایت آموزش، بایستی موجودی کیف پول خود در سایت را افزایش دهید؛ جهت افزایش موجودی، بر روی گزینه موجودی در کنار نام کاربری خود کلیک کنید؛ با کلیک بر روی گزینه موجودی، به صفحه پرداخت سایت منتقل می‌شوید و می‌توانید موجودی کیف پول خود را در سایت افزایش دهید. پس از افزایش موجودی می‌توانید از طریق همین صفحه در مسابقه ثبت‌نام کنید. پس از ثبت‌نام در یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو، تأیید ثبت‌نام به صورت پیامک برای شما ارسال شده و همچنین رویداد یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو را در بخش رویدادهای من در پنل کاربری خود در سایت آموزش نانو مشاهده خواهید کرد.
 
 • ثبت‌نام مستقیم
برای ثبت‌نام انفرادی از طریق لینک پرداخت، بر روی دکمه زیر کلیک کنید؛ تأیید ثبت‌نام از طریق لینک پرداخت، یک روز کاری پس از پرداخت انجام خواهد شد.
 

 
 • ثبت‌نام از طریق نهادهای ترویجی: نهادهای ترویجی معتبر می‌توانند علاقه‌مندان را با تخفیف ویژه در یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو ثبت‌نام کنند. داوطلبانی که مایل به دریافت تخفیف هستند، با ارائه اطلاعات خود به مسئول یکی از نهادهای ترویجی ثبت‌شده در ستاد نانو، می‌توانند ثبت‌نام مسابقه را با تخفیف انجام دهند. تأییدیه ثبت‌نام در مسابقه، پس از ارائه فایل اکسل افراد ثبت‌نامی و پرداخت هزینه ثبت‌نام توسط نهادها به بنیاد آموزش فناوری نانو، توسط کارشناسان بنیاد انجام شده و تأیید ثبت‌نام به صورت پیامک ارسال شده و در صفحه شخصی داوطلب در سایت آموزش نانو درج می‌شود. هزینه ثبت‌نام از طریق نهادهای ترویجی با 50 درصد تخفیف، 50 هزار تومان است.
 • داوطلبانی که به‌صورت انفرادی یا نهادی در مسابقه ثبت‌نام می‌کنند، به منظور برخورداری از خدمات آموزشی و دوره‌های آماده‌سازی مسابقه ملی نانو می‌توانند با نهادهای ترویجی فعال در این زمینه ارتباط برقرار کنند.
 • در صورتی‌که تا حداکثر یک هفته پس از ثبت‌نام مسابقه از طریق نهادهای ترویجی، پیامک تأیید ثبت‌نام برای شما ارسال نشد یا در صفحه شخصی خود در سایت آموزش نانو، تأیید ثبت‌نام خود در مسابقه ملی نانو را مشاهده نکردید، حتماً با نهاد ترویجی مربوطه تماس حاصل فرمایید و موضوع را پیگیری کنید.
در صورت بروز هرگونه سؤال در خصوص ثبت‌نام در مسابقه، منابع پیشنهادی، جوایز، اعتراض به سؤالات، کارت جلسه آزمون، حوزه‌های آزمون و ... با دبیرخانه مسابقه ملی تماس حاصل فرمایید:
 
 • ارتباط از طریق تلفن: 66510132-021
 • ارتباط از طریق موبایل: 09025555462
 • ارتباط از طریق ایمیل: Competition@nano.ir
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای اشخاص حقیقی: 09025555462
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای نهادهای ترویجی: 09025555472

بلیط یازدهمین مسابقه ملی نانو


# ثبت نام عنوان زمان شروع زمان پایان قیمت - تومان
1 ثبت نام پیش ثبت‌نام یازدهمین مسابقه ملی نانو ۱۴۰۰/۱۰/۰۴
۸:۰۰
۱۴۰۱/۰۳/۳۱
۲۳:۵۵
قیمت کل : ۱۰۰,۰۰۰
بعد از تخفیف سایت : ۵۰,۰۰۰
کد تخفیف ثبت کد تخفیف

سخنرانان یازدهمین مسابقه ملی نانو