دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو

دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو


دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو
 • تاریخ شروع ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
 • تاریخ پایان ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
 • مهلت ثبت نام ۱۴۰۲/۰۴/۰۴
 • مقدمه
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای تحقق اهداف ترویجی و آموزشی تدوین‌شده در سند راهبردی فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو کرده است. این مسابقه بزرگترین رقابت علمی در حوزه فناوری نانو است که هر ساله توسط کارگروه ترویج و آموزش عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور هزاران نفر از علاقه‌مندان به فناوری نانو برگزار می‌شود. مسابقه ملی فناوری نانو علاوه بر ایجاد رقابت میان شرکت‌کنندگان، زمینه را برای اخذ گواهی توانمندی تدریس و اخذ مجوز شرکت در نانواستارت‌آپ فراهم می‌کند.
 
 • اهداف
هدف از برگزاری مسابقه ملی نانو، افزایش آشنایی دانشجویان و محققان با فناوری نانو، ارتقای سطح گفتمان علم و فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی - آموزشی کشور، شناسایی نخبگان نانویی کشور و برترین‌های این حوزه، جهت‌دهی به فعالیت‌های آموزشی - پژوهشی و حمایت از فعالیت‌های شکل‌گرفته در این زمینه توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.
 
 • دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو
دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو طی سه مرحله در تابستان سال 1402 برگزار خواهد شد. مرحله اول آن اوایل تیر ماه 1402 به صورت غیرحضوری (آنلاین) و مرحله دوم آن به صورت حضوری اواخر تیر ماه 1402 برگزار خواهد شد؛ نفرات برتر مرحله دوم جهت ارزیابی نهایی وارد مرحله سوم (مسابقه عملی) خواهند شد؛ این مرحله در شهریور ماه 1402 برگزار خواهد شد. آیین‌نامه‌های مربوط به بخش‌های مختلف مسابقه تدوین شده و در اختیار قرار خواهد گرفت.

 
زمان‌بندی دوازدهمین مسابقه ملی نانو به شرح زیر است:

 • دانشجویان: کلیه دانشجویان علاقه‌مند به حوزه نانو در تمامی مقاطع و رشته‌های دانشگاهی، بدون محدودیت مقطع و رشته، امکان شرکت در این مسابقه را دارند.
 •  فارغ‌التحصیلان: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی علاقه‌مند به شرکت در این مسابقه درصورتیکه حداکثر 2 سال از پایان آخرین مقطع تحصیلی‌ آن‌ها نگذشته باشد، امکان شرکت در مسابقه را دارند.

تبصره: فارغ التحصیلانی که بیش از 2 سال از دوره فراغت ایشان می‌گذرد می‌توانند در مسابقه ملی فناوری نانو شرکت کرده و در ارزیابی پایانی بین هم رده‌های خود ارزیابی شوند. جایزه این افراد صرفا شامل جایزه نقدی بنیاد آموزش فناوری نانو و مدال طلا می‌باشد و به مرحله سوم و جایزه بنیاد ملی نخبگان راه پیدا نخواهند کرد.

صحت اطلاعات مندرج در هنگام ثبت‌نام دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو بر عهده داوطلب یا نهاد ترویجی ثبت‌نام‌کننده است. مدارک و مستندات نفرات برتر مسابقه ملی، قبل از اعطای جوایز کنترل خواهد شد. در صورت عدم تطابق با شرایط فوق، از احراز برگزیدگی داوطلب ممانعت بعمل خواهد آمد و رتبه بعدی جایگزین وی خواهد شد.

enlightenedشایان ذکر است که نفرات برتر مسابقه ملی نانو در دوره‌های یازدهم، دهم و نهم که موفق به کسب جایزه بنیاد ملی نخبگان شده‌اند، امکان حضور در دوازدهمین دوره از مسابقه را نخواهند داشت. دانش‌آموزان امکان شرکت در این مسابقه را ندارند.
داوطلبانی که مشمول شرایط فوق‌الذکر نیستند: این افراد در صورت تمایل به اخذ گواهی توانمندی تدریس یا اخذ مجوز حضور در نانواستارت‌آپ می‌توانند در مسابقه ملی شرکت و حدنصاب موردنیاز را کسب کنند.
جوایز دوازدهمین دوره مسابقه ملی فناوری نانو به تفکیک مقطع در دو دسته مقطع تحصیلات تکمیلی و مقطع کارشناسی به داوطلبان اعطا خواهد شد.
 
 • نفرات برترمقطع تحصیلات تکمیلی: به 15 نفر برتر کل در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد.
رتبه مدال جایزه نقدی امتیاز بنیاد ملی نخبگان گرنت پژوهشی شبکه آزمایشگاهی گرنت آموزشی سایت آموزش فناوری نانو
اول طلا ۷۵ میلیون ریال دارد 50 میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا ۵۰ میلیون ریال دارد 50 میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
سوم طلا ۴۰ میلیون ریال دارد 50 میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا ۳۰ میلیون ریال دارد 50 میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
پنجم طلا ۳۰ میلیون ریال دارد 50 میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
ششم نقره ۲۰ میلیون ریال دارد 30 میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره ۲۰ میلیون ریال دارد 30 میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هشتم نقره ۲۰ میلیون ریال - 30 میلیون ریال ۵ میلیون ریال
نهم نقره ۲۰ میلیون ریال - 30 میلیون ریال ۵ میلیون ریال
دهم نقره ۲۰ میلیون ریال - 30 میلیون ریال ۵ میلیون ریال
یازدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 20 میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 20 میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 20 میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 20 میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز ۱۵ میلیون ریال - 20 میلیون ریال ۳ میلیون ریال

 
 • نفرات برتر مقطع کارشناسی: به 15 نفر برتر مقطع کارشناسی در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد.
رتبه مدال امتیاز بنیاد ملی نخبگان جایزه نقدی گرنت آموزشی
اول طلا دارد ۵۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا دارد ۴۰ میلیون ریال 10 میلیون ریال
سوم طلا دارد ۳۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا دارد ۲۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
پنجم طلا دارد ۲۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
ششم نقره دارد ۱۵ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره دارد ۱۵ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
هشتم نقره - ۱۵ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
نهم نقره - ۱۵ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
دهم نقره - ۱۵ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
یازدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز - ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
 • تبصره 1. داوطلبان دانشجوی پزشکی عمومی تا ترم 8 ام تحصیلی یا گذراندن 140 واحد درسی، در مقطع کارشناسی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند.
 • تبصره 2. مقاطع پایین‌تر از کارشناسی نیز (اعم از کاردانی، دیپلم) در دسته‌بندی کارشناسی قرار می‌گیرند.

در صورتی‌که داوطلبان به کمک این امتیاز مشمول آیین‌نامه‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان شوند می‌توانند خدمت سربازی خود را در قالب اجرای یک پروژه تحقیقاتی به سرانجام برسانند. اعطای وام مسکن، تسهیلات در استخدام و ... از دیگر مزایای این آیین‌نامه‌هاست. همچنین بنیاد ملی نخبگان جوایزی را به صورت مستقل به ده رتبه برتر اعطا می‌کند که در اینجا قابل‌مشاهده است.

مجوز حضور در نانواستارت‌آپ
نمره کسب‌شده در مسابقه ملی نانو معیار نمره علمی فرد در آزمون ورودی نانواستارت‌آپ خواهد بود. سایر امتیازات فرد با توجه به سایر معیارها سنجیده خواهد شد. معیارها، شرایط و تعداد افراد پذیرش شده در نانواستارت‌آپ توسط دبیرخانه این برنامه اعلام خواهد شد.
- نانواستارت­‌آپ چیست؟
نانواستارت‌آپ با هدف رشد و پرورش تیم‌های توانمند و رساندن ایده‌های مبتنی بر فناوری نانو به پروتوتایپ در قالب برنامه‌ای یکساله اجرا می‌شود که در آن تیم‌ها به ارائه ایده‌های خود در قالب حل یک چالش فناورانه می‌پردازند. این برنامه تمامی تسهیلات مادی و معنوی موردنیاز یک تیم برای توسعه ایده خود را تأمین خواهد کرد و در نهایت تیم را به سایر برنامه‌های حمایتی، سرمایه‌گذار یا مشتری متصل می‌کند. این برنامه به دنبال حمایت از تیم‌های فناور است و رویکرد رقابتی در آن حاکم نیست. کلیه تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند مسیر رشد خود را به کمک نانواستارت‌آپ شناسایی کنند و استارت‌آپ خود را توسعه دهند.

گواهی توانمندی تدریس نانو
آزمون توانمندی تدریس نانو همزمان با دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو برگزار خواهد شد.
دریافت گواهی توانمندی تدریس نانو منوط به کسب حدنصاب علمی در آزمون مسابقه ملی نانو و حدنصاب آموزشی در جلسه مصاحبه حضوری/ آنلاین پس از مسابقه ملی است.
افرادی که حدنصاب لازم را در آزمون مسابقه ملی کسب کنند، برای حضور در جلسه مصاحبه تدریس دعوت می‌شوند. حدنصاب لازم برای شرکت در مصاحبه تدریس، توسط دبیرخانه شبکه مدرسان نانو و قبل از برگزاری مسابقه اعلام خواهد شد.
مرحله مصاحبه تدریس به منظور سنجش توانایی تدریس و انتقال مفاهیم علمی توسط داوطلبان برگزار می‌شود. این مرحله پس از اعلام نتایج مسابقه ملی و در هماهنگی با داوطلبین حائز شرایط برگزار خواهد شد. در صورتی که داوطلب حدنصاب لازم را در مرحله مصاحبه تدریس کسب کند، مطابق با عملکرد خود در این مرحله، گواهی توانمندی تدریس نانو را در سه تراز الف، ب یا ج و در دو زمینه دانش‌آموزی/دانشجویی دریافت خواهد کرد.

 
دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو در سه مرحله  برگزار خواهد شد. مرحله اول آن به صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد. ۳۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان در این مرحله به عنوان برگزیدگان مرحله اول انتخاب خواهند شد. در مرحله دوم که به صورت حضوری و در قالب سوالات چهارگزینه‌ای برگزار خواهد شد، این برگزیدگان در حوزه‌های آزمون منتخب حضور پیدا کرده و در مدت زمان تعیین‌شده به سوالات دفترچه پاسخ می‌دهند. سپس 30 نفر برتر مرحله دوم به تفکیک مقطع (15 نفر برتر مقطع کارشناسی، 15 نفر برتر مقاطع تحصیلات تکمیلی) جهت رقابت عملی به مرحله سوم راه یافته و در این مرحله با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.


مراحل برگزاری
به منظور شرکت داوطلبان در مرحله اول مسابقه که به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود، در روزهای 1، 2 و 3 تیرماه ۱۴۰۲ وارد سایت آموزش فناوری نانو (نسخه جدید) شوند و به سوالات مربوطه پاسخ دهند. بودجه‌بندی سوالات ۳ آزمون مرحله اول به شرح ذیل است:
 • آزمون ۱: مفاهیم پایه و نانوساختارها
 • آزمون ۲: روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها و روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز
 • آزمون ۳: کاربردهای فناوری نانو، تجاری‌سازی فناوری نانو و محصولات ساخت ایران                                          

توجه!

 برای شرکت در آزمون مسابقه، حتما از مرورگر فایرفاکس در کامپیوتر یا لپ‌تاپ اقدام کنید.


با برگزاری این ۳ آزمون، براساس جمع نمرات کسب شده ۳۰۰ نفر برگزیده اول اعلام شده و واجد شرکت در مرحله دوم مسابقه ملی فناوری نانو می‌شوند. مرحله دوم این مرحله به صورت تستی چهارگزینه‌ای و در حوزه‌های منتخب سراسر کشور برگزار می‌شود.
لازم به ذکر است کلیه شرکت کنندگان در این مرحله شانس حضور در نانواستارت‌آپ را داشته و بخش نمره علمی افراد جهت ورود به نانواستارت‌آپ در نظر گرفته شده است.

 
برگزاری در حوزه‌های آزمون
۳۰۰ فرد برگزیده مرحله اول، می‌توانند در حوزه‌های آزمون که توسط دبیرخانه انتخاب شده است، در آزمون مرحله دوم در تاریخ 30 تیرماه 1402 شرکت کنند. حوزه‌های آزمون با توجه به تمرکز داوطلبین در مراکز استان‌ها خواهد بود.
درهر حوزه ۲ نفر از طرف دبیرخانه حضور دارند: مسئول حوزه و ناظر حوزه. مسئول حوزه محل برگزاری را برای آزمون فراهم می‌کند و ناظر مسئولیت نظارت بر صحت برگزاری آزمون را عهده‌دار است. سوالات و پاسخ‌برگ‌ها به صورت پلمپ برای ناظر حوزه ارسال می‌گردد و در روز آزمون در مقابل مسئول حوزه فک پلمپ می‌شود.
لازم به ذکر است در صورت عدم امکان برگزاری حضوری این آزمون، دبیرخانه نسبت به نحوه برگزاری این آزمون تصمیم خواهد گرفت و شرکت‌کنندگان ملزم به پیروی از شرایط اعلام شده توسط دبیرخانه می‌باشند. شرایط برگزاری و یا عدم برگزاری مسابقه، تابع تصمیم دبیرخانه و ستاد نانو است.

اعلام نتایج آزمون تئوری
پس از برگزاری آزمون، ناظر حوزه پاسخ‌برگ‌ها را برای دبیرخانه ارسال می‌کند و پس از تجمیع پاسخ‌برگ‌ها، پاسخنامه تشریحی آزمون در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. پس از پایان مهلت اعتراض به پاسخنامه تشریحی، نتایج اولیه اعلام می‌گردد و مهلتی به منظور اعتراض به نتایج اولیه در نظر گرفته می‌شود. با پایان مهلت اعتراض، 15 نفر برتر تحصیلات تکمیلی ، 15 نفر برتر کارشناسی مشخص خواهند شد و این 30 نفر برای رقابت عملی به مرحله پایانی راه پیدا خواهند کرد. لازم به ذکر است از 100 نفر برتر این مرحله به آزمون مصاحبه جهت ورود به شبکه مدرسان فناوری نانو دعوت خواهند شد.

مرحله سوم، رقابت عملی
پس از اعلام نتایج 30 نفر برتر مرحله دوم به مرحله عملی مسابقه راه یافته و در تاریخ 1 الی 4 شهریورماه در یک کمپ حضوری  پس از آموزش با تشریح دقیق مسابقه، افراد به صورت جداگانه در مقطع تحصیلی خود با یکدیگر به رقابت پرداخته و در نهایت افراد برتر نهایی مشخص شد. لازم به ذکر است امتیازات لازم جهت تعیین افراد برتر در این مرحله وابسته به مرحله قبل نمی‌باشد و امتیاز مرحله سوم، امتیاز نهایی افراد را مشخص خواهد کرد.

ثبت‌نام در مسابقه به دو صورت امکان‌پذیر است:
 
ثبت‌نام مستقیم از طریق لینک زیر:
 

 
ثبت‌نام از طریق سایت:
۱- عضویت/ ورود به سایت آموزش
۲- افزایش موجودی در سایت
۳- ثبت‌نام بلیط زیر


 
در صورتی‌که تا حداکثر یک هفته پس از ثبت‌نام مسابقه از طریق نهادهای ترویجی، پیامک تأیید ثبت‌نام برای شما ارسال نشد یا در صفحه شخصی خود در سایت آموزش نانو، تأیید ثبت‌نام خود در مسابقه ملی نانو را مشاهده نکردید، حتماً با نهاد ترویجی مربوطه تماس حاصل فرمایید و موضوع را پیگیری کنید.
در صورت بروز هرگونه سؤال در خصوص ثبت‌نام در مسابقه، منابع پیشنهادی، جوایز، اعتراض به سؤالات، کارت جلسه آزمون، حوزه‌های آزمون و ... با دبیرخانه مسابقه ملی تماس حاصل فرمایید:
 
 • ارتباط از طریق تلفن: 88486498-021
 • ارتباط از طریق موبایل: 09025555462
 • ارتباط از طریق ایمیل: Competition@nano.ir
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای اشخاص حقیقی: 09025555462
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای نهادهای ترویجی: 09025555472
پوستر دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو به صورت زیر ارائه شده‌­است:


اینفوگرافیک دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو به صورت زیر ارائه شده‌­است:
 

بلیط دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو


سخنرانان دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو