دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو

دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو


دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو
 • تاریخ شروع ۱۴۰۱/۰۸/۰۱
 • تاریخ پایان ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
 • مهلت ثبت نام ۱۴۰۲/۰۳/۲۶
 • مقدمه
ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای تحقق اهداف ترویجی و آموزشی تدوین‌شده در سند راهبردی فناوری نانو، اقدام به برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو کرده است. این مسابقه بزرگ‌ترین رقابت علمی در حوزه علم و فناوری نانو است که هر ساله توسط گروه ترویج و آموزش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و با حضور هزاران نفر از علاقه‌مندان به فناوری نانو برگزار می‌شود. مسابقه ملی فناوری نانو علاوه بر ایجاد رقابت میان شرکت‌کنندگان، زمینه را برای اخذ گواهی توانمندی تدریس و مجوز شرکت در برنامه نانواستارت‌آپ فراهم می‌کند.
 
 • اهداف
هدف از برگزاری مسابقه ملی نانو، افزایش آشنایی دانشجویان و محققان با فناوری نانو، ارتقای سطح گفتمان علم و فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی - آموزشی کشور، شناسایی نخبگان نانویی کشور و برترین‌های این حوزه، جهت‌دهی به فعالیت‌های آموزشی - پژوهشی و حمایت از فعالیت‌های شکل‌گرفته در این زمینه توسط ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.
 
 • دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو
دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو طی سه مرحله در تابستان سال 1402 برگزار خواهد شد. مرحله اول آن اواخرخرداد ماه 1402 به صورت غیرحضوری (آنلاین) و مرحله دوم آن به صورت حضوری اواخر تیر ماه 1402 برگزار خواهد شد؛ نفرات برتر مرحله دوم جهت ارزیابی نهایی وارد مرحله سوم (مسابقه عملی) خواهند شد؛ این مرحله در مرداد ماه 1402 برگزار خواهد شد. آیین‌نامه‌های مربوط به بخش‌های مختلف مسابقه تدوین شده و در اختیار قرار خواهد گرفت.

 
زمان‌بندی دوازدهمین مسابقه ملی نانو به زودی در این بخش اعلام خواهد شد.
 • دانشجویان: کلیه دانشجویان علاقه‌مند به حوزه نانو در تمامی مقاطع و رشته‌های مرتبط دانشگاهی، امکان شرکت در این مسابقه را دارند.
 • فارغالتحصیلان: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی علاقه‌مند به شرکت در این مسابقه درصورتی که حداکثر 3 سال از پایان آخرین مقطع تحصیلی‌ آن‌ها نگذشته باشد، امکان شرکت در مسابقه را دارند.

 
 *** شایان ذکر است که 10 رتبه برتر کشوری مسابقه ملی نانو در دوره‌های یازدهم، دهم و نهم امکان حضور در یازدهمین دوره از مسابقه را نخواهند داشت.  همچنین برترین‌های مقطع کارشناسی (10 نفر برتر)  ادوار گذشته، صرفا امکان رقابت در مقاطع کل را خواهند داشت  و در مقطع کارشناسی ارزیابی نخواهند شد.

 
*** داوطلبانی که مشمول شرایط فوق‌الذکر نیستند: این افراد در صورت تمایل به اخذ گواهی توانمندی تدریس نانو یا اخذ مجوز حضور در برنامه نانواستارت‌آپ می‌توانند در مسابقه ملی شرکت و حدنصاب موردنیاز را کسب کنند. علاوه بر این نفر برتر در بین کسانی که دانشجو نیستند، از یک جایزه ویژه شامل مدال مسابقه، گرنت پژوهشی و وجه نقد بهرمند خواد شد.


 
*** صحت اطلاعات مندرج در هنگام ثبت‌نام یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو بر عهده داوطلب یا نهاد ترویجی ثبت‌نام‌کننده است. مدارک و مستندات نفرات برتر مسابقه ملی، قبل از اعطای جوایز کنترل خواهد شد. در صورت عدم تطابق با شرایط فوق، از احراز برگزیدگی داوطلب ممانعت به‌عمل خواهد آمد و رتبه بعدی جایگزین وی خواهد شد.
جوایز یازدهمین دوره مسابقه ملی فناوری نانو به تفکیک مقطع در دو دسته کل و مقطع کارشناسی به داوطلبان اعطا خواهد شد.
 
 • نفرات برتر کل: به 15 نفر برتر کل در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد:
رتبه مدال جایزه نقدی امتیاز بنیاد ملی نخبگان جایزه نقدی بنیاد ملی نخبگان گرنت پژوهشی شبکه آزمایشگاهی گرنت آموزشی سایت آموزش فناوری نانو
اول طلا ۵۰ میلیون ریال 60 امتیاز 15 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا ۴۰ میلیون ریال 60 امتیاز 10 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
سوم طلا 30 میلیون ریال 60 امتیاز 7 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا ۲۰ میلیون ریال ۲۰ امتیاز 4 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
پنجم طلا ۲۰ میلیون ریال ۲۰ امتیاز 4 میلیون ریال 5۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
ششم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ امتیاز 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ امتیاز 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هشتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ امتیاز 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
نهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ امتیاز 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
دهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۲۰ امتیاز 4 میلیون ریال 3۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
یازدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز ۸ میلیون ریال - - 2۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
 
 • نفرات برتر مقطع کارشناسی: به 15 نفر برتر مقطع کارشناسی در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد. گفتنی است در صورتی که داوطلبی از مقطع کارشناسی، جزو نفرات برتر کل شود، دیگر در رتبه‌بندی نفرات برتر کارشناسی حضور نخواهد داشت.
 
رتبه مدال جایزه نقدی گرنت آموزشی
اول طلا ۴۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
دوم طلا 30 میلیون ریال 10 میلیون ریال
سوم طلا 2۰ میلیون ریال ۱۰ میلیون ریال
چهارم طلا ۱۵ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
پنجم طلا ۱۵ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
ششم نقره ۱۰ میلیون ریال ۵ میلیون ریال
هفتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
هشتم نقره ۱۰ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
نهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۴ میلیون ریال
دهم نقره ۱۰ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
یازدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
دوازدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
سیزدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
چهاردهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
پانزدهم برنز ۸ میلیون ریال ۳ میلیون ریال
 
 
 • تبصره 1. داوطلبان دانشجوی پزشکی عمومی تا ترم 8 ام تحصیلی یا گذراندن 140 واحد درسی، در مقطع کارشناسی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند.
 • تبصره 2. مقاطع پایین‌تر از کارشناسی نیز (اعم از کاردانی، دیپلم) در دسته‌بندی کارشناسی قرار می‌گیرند.

در صورتی‌که داوطلبان به کمک این امتیاز مشمول آیین‌نامه‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان شوند می‌توانند خدمت سربازی خود را در قالب اجرای یک پروژه تحقیقاتی به سرانجام برسانند. اعطای وام مسکن، تسهیلات در استخدام و ... از دیگر مزایای این آیین‌نامه‌هاست. همچنین بنیاد ملی نخبگان جوایزی را به صورت مستقل به ده رتبه برتر اعطا می‌کند که در اینجا قابل‌مشاهده است.

مجوز حضور در نانواستارت‌آپ
نمره کسب‌شده در مسابقه ملی نانو معیار نمره علمی فرد در آزمون ورودی نانواستارت‌آپ خواهد بود. سایر امتیازات فرد با توجه به سایر معیارها سنجیده خواهد شد. معیارها، شرایط و تعداد افراد پذیرش شده در نانواستارت‌آپ توسط دبیرخانه این برنامه اعلام خواهد شد.
نانواستارت‌آپ با هدف رشد و پرورش تیم‌های توانمند و رساندن ایده‌های مبتنی بر فناوری نانو به پروتوتایپ در قالب برنامه‌ای یکساله اجرا می‌شود که در آن تیم‌ها به ارائه ایده‌های خود در قالب حل یک چالش فناورانه می‌پردازند. این برنامه تمامی تسهیلات مادی و معنوی موردنیاز یک تیم برای توسعه ایده خود را تأمین خواهد کرد و در نهایت تیم را به سایر برنامه‌های حمایتی، سرمایه‌گذار یا مشتری متصل می‌کند. این برنامه به دنبال حمایت از تیم‌های فناور است و رویکرد رقابتی در آن حاکم نیست. کلیه تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند مسیر رشد خود را به کمک نانواستارت‌آپ شناسایی کنند و استارت‌آپ خود را توسعه دهند.

گواهی توانمندی تدریس نانو
آزمون توانمندی تدریس نانو همزمان با یازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو برگزار خواهد شد.
دریافت گواهی توانمندی تدریس نانو منوط به کسب حدنصاب علمی در آزمون مسابقه ملی نانو و حدنصاب آموزشی در جلسه مصاحبه حضوری/ آنلاین پس از مسابقه ملی است.
افرادی که حدنصاب لازم را در آزمون مسابقه ملی کسب کنند، برای حضور در جلسه مصاحبه تدریس دعوت می‌شوند. حدنصاب لازم برای شرکت در مصاحبه تدریس، توسط دبیرخانه شبکه مدرسان نانو و قبل از برگزاری مسابقه اعلام خواهد شد.
مرحله مصاحبه تدریس به منظور سنجش توانایی تدریس و انتقال مفاهیم علمی توسط داوطلبان برگزار می‌شود. این مرحله پس از اعلام نتایج مسابقه ملی و در هماهنگی با داوطلبین حائز شرایط برگزار خواهد شد. در صورتی که داوطلب حدنصاب لازم را در مرحله مصاحبه تدریس کسب کند، مطابق با عملکرد خود در این مرحله، گواهی توانمندی تدریس نانو را در سه تراز الف، ب یا ج و در دو زمینه دانش‌آموزی/دانشجویی دریافت خواهد کرد.

 
سرفصل‌های علمی دوازدهمین مسابقه ملی نانو به شرح زیر است:
 • مفاهیم پایه
 • نانوساختارها
 • روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها
 • روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز
 • کاربردهای فناوری نانو در حوزه‌های مختلف
 • تجاری‌سازی فناوری نانو و محصولات ساخت ایران
 مقالات منتخب از مجموعه مقالات سایت آموزش فناوری نانو، به عنوان منابع دوازدهمین مسابقه ملی به زودی اعلام خواهد شد.کتاب محصولات و تجهیزات فناوری نانو ساخت ایران - ویرایش ششم به معرفی محصولات و تجهیزات مبتنی بر فناوری نانو و تولید شده در داخل کشور، پرداخته است. علاوه بر مقالات سایت آموزش، جلد اول، دوم و سوم این کتاب با عناوین «سلامت، آب و محیط زیست، کشاورزی و نساجی»، «ساخت‌وساز، رنگ و رزین، و لوازم خانگی»، «صنایع نفت،گاز، پتروشیمی و انرژی» از منابع دوازدهمین مسابقه ملی نانو است.
 
            
*** گفتنی است در کتاب محصولات فناوری نانو، اسامی و اطلاعات شرکت‌ها مورد سؤال نخواهد بود.
دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو در سه مرحله برگزار خواهد شد که نحوه برگزاری متعاقبا اعلام خواهد شد.
 
ثبت‌نام در مسابقه به دو صورت امکان‌پذیر است:
 
ثبت‌نام مستقیم از طریق لینک زیر:
 

 
ثبت‌نام از طریق سایت:
۱- عضویت/ ورود به سایت آموزش
۲- افزایش موجودی در سایت
۳- ثبت‌نام بلیط زیر

 
در صورتی‌که تا حداکثر یک هفته پس از ثبت‌نام مسابقه از طریق نهادهای ترویجی، پیامک تأیید ثبت‌نام برای شما ارسال نشد یا در صفحه شخصی خود در سایت آموزش نانو، تأیید ثبت‌نام خود در مسابقه ملی نانو را مشاهده نکردید، حتماً با نهاد ترویجی مربوطه تماس حاصل فرمایید و موضوع را پیگیری کنید.
در صورت بروز هرگونه سؤال در خصوص ثبت‌نام در مسابقه، منابع پیشنهادی، جوایز، اعتراض به سؤالات، کارت جلسه آزمون، حوزه‌های آزمون و ... با دبیرخانه مسابقه ملی تماس حاصل فرمایید:
 
 • ارتباط از طریق تلفن: 66510132-021
 • ارتباط از طریق موبایل: 09025555462
 • ارتباط از طریق ایمیل: Competition@nano.ir
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای اشخاص حقیقی: 09025555462
 • ارتباط از طریق پیام‌رسان برای نهادهای ترویجی: 09025555472
پوستر مسابقه همزمان با برگزاری جشنواره بنیاد آموزش نانو، در آبان ماه رونمایی خواهدشد.

بلیط دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو


# ثبت نام عنوان زمان شروع زمان پایان قیمت - تومان
1 ثبت نام دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو ۱۴۰۱/۰۸/۰۴
۱۰:۵۵
۱۴۰۲/۰۳/۲۶
۲۳:۵۵
قیمت کل : ۱۰۰,۰۰۰
کد تخفیف ثبت کد تخفیف

سخنرانان دوازدهمین مسابقه ملی فناوری نانو