آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم

آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم


آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم
  • تاریخ شروع ۱۳۹۹/۱۱/۲۲
  • زمان دوره ۵:۰۰
  • تعداد شرکت کنندگان ۴۹۸
شیمی محاسباتی شاخه‌ای از شیمی است که از شبیه‌سازی‌های کامپیوتری برای حل مسائل شیمیایی بهره می‌برد. در شیمی محاسباتی مبانی تئوری شیمی با برنامه‌نویسی کامپیوتری برای محاسبات ساختاری و تعیین خواص مولکول‌ها و جامدات ادغام می‌شود. از آنجایی که نتایج محاسبات به طور معمول اطلاعات حاصل از فعالیت‌های آزمایشگاهی و تجربی را تکمیل می‌کند، می‌توان از این روش‌های محاسباتی برای پیش‌بینی پدیده‌های شیمیایی که تاکنون رخ نداده است، استفاده کرد. این روش‌ها به طور گسترده‌ای برای طراحی داروها و مواد جدید استفاده می‌شود. گوسین یک بسته نرم‌افزاری در شیمی محاسباتی است که اولین بار در سال 1970 ارائه شد و تاکنون به روزرسانی‌های مختلفی داشته است. این نرم‌افزار با استفاده از قوانین بنیادی مکانیک کوانتومی می‌تواند انرژی، ساختارهای مولکولی، فرکانس‌های ارتعاشی و خواص مولکولی ترکیبات و واکنش‌ها را در طیف گسترده‌ای از محیط‌های شیمیایی پیش‌بینی کند. هایپرکم نیز نرم‌افزار محاسباتی دیگری در این زمینه است؛ این نرم‌افزار یک محیط مدل‌سازی مولکولی سطح بالاست که به دلیل کیفیت بالا، کاربری ساده و انعطاف‌پذیری، بسیار مورد توجه است. تلفیق انیمیشن‌سازی و قابلیت تجسم سه‌بعدی در این نرم‌افزار با محاسبات شیمی کوانتومی، مکانیک و دینامیک مولکولی این نرم‌افزار را به یک نرم‌افزار منحصر به فرد در این زمینه تبدیل کرده است.
 


 

خانم دکتر گلناز پرهیزکار

* دکتری شیمی آلی از دانشگاه اصفهان

* مدرس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو

* تدریس بیش از ۸۰ سمینار و کارگاه دانشجویی، دانش‌‏آموزی و دبیران در حوزه فناوری نانو در نقاط مختلف کشور

* انتشار چندین مقاله ISI در حوزه شیمی آلی، نانوکاتالیست‏‌ها و نانوحامل‏‌های دارویی

- معرفی اجمالی شیمی محاسباتی

- نگاهی به روش‌‏های محاسباتی (روش‌‏های آغازین، روش‌‏های نیمه‏‌تجربی، روش‌‏های تابعیت چگالی الکترون، روش‌‏های مکانیک مولکولی، روش دینامیک مولکولی، روش مونت کارلو)

- آشنایی با مفاهیم اساسی شیمی محاسباتی

- معرفی و نحوه استفاده از نرم‌‏افزار گوس ویو (رسم ساختار، بررسی و تغییر ویژگی‌‏های ساختاری مانند طول پیوند، زاویه پیوندی، زاویه دووجهی و گروه نقطه‌‏ای، لایه‌‏بندی مولکول، تنظیمات لازم و ایجاد فایل ورودی برای انجام محاسبه توسط نرم‏‌افزار گوسین، تهیه عکس و فیلم از پروژه در حال انجام و ...)

- معرفی و نحوه استفاده از نرم‏‌افزار هایپرکم (رسم ساختار، ساخت مدل، تغییر صورت‌بندی‌‏های مولکول، انجام محاسبات، بررسی پایگاه اطلاعاتی، نحوه ذخیره فایل)

- معرفی، روش‏‌های محاسباتی و نحوه استفاده از نرم‌‏افزار گوسین (بررسی دستورات پیش از آغاز فرآیند محاسبه، بهینه‌‏سازی مولکول، به دست آوردن فرکانس و تحلیل داده‏‌های فرکانس، مشاهده ارتعاشات هر فرکانس، مشاهده طیف‌‏های مولکول، بررسی داده‏‌های ترموشیمی، به دست آوردن حجم مولی)

- کاربرد عملی گوسین، گوس ویو و هایپرکم (فولرن، گرافن، انواع نانولوله‌‏های کربنی و ...)


بلیط آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم


# ثبت نام عنوان قیمت - تومان
1 ثبت نام آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم قیمت کل : ۱۲۶,۰۰۰
کد تخفیف ثبت کد تخفیف

سخنرانان آشنایی با شیمی محاسباتی و نرم‏‌افزارهای گوسین، گوس‌‏ویو و هایپرکم