اولین خورشیدگرفتگی قرن ۱5 شمسی

اولین خورشیدگرفتگی قرن ۱5 شمسی
 
  • تاریخ درج ۱۴۰۱/۰۸/۰۳
  • تعداد بازدید 2,693
 
موضوع

تازه‌های علمی
 
 
امتیاز کاربران

۵ امتیاز از ۵ (۱ رای)

 
 
 

اولین خورشیدگرفتگی قرن ۱5 شمسی

بر اساس اعلام مرکز تقویم مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، سه شنبه سوم آبان ۱۴۰۱، خورشیدگرفتگی جزیی رخ خواهد داد. کارشناس نجوم از وقوع خورشید گرفتگی جزئی در سوم آبان ماه خبر داد و گفت: از کل این خورشید گرفتگی ۴ ساعته، ۲:۲۲ آن در ایران قابل رؤیت است. این رویداد تا ۵ سال آینده تکرار نخواهد شد!با سایت آموزش فناوری نانو هم خورشیدگرفتگی را رصد کنید و هم جایزه ببرید!


به گفته آقای محمد رنجبران، کارشناس نجوم، درباره خورشید گرفتگی جزئی امسال که در روز سوم آبان ماه به وقت جهانی از ساعت ۹ صبح از شمال اروپا (جزیره ایسلند) آغاز و در ساعت ۱۳ در شمال اقیانوس هند به پایان می‌رسد، حداکثر گرفت در میانه روسیه با میزان ۸۶ درصد رخ می‌دهد. این گرفت در اروپا، شمال آفریقا، کل خاورمیانه و بخشی از هند رخ می‌دهد اما در آمریکای شمالی و جنوبی، نیمه راست روسیه، آسیای شرقی و استرالیا نمی‌توانند این خورشید گرفتگی را رصد کنند.
در این بازه زمانی ۴ ساعته این خورشیدگرفتگی، رصد آن در ایران امکان‌پذیر بوده و خورشیدگرفتگی جزئی در سراسر ایران قابل مشاهده است؛ حداکثر گرفت در خراسان شمالی و بجنورد با 61 درصد و کمینه گرفت در چابهار با 43 درصد است.
به گفته رنجبران، گرفتی که با آن روبه‌رو هستیم مربوط به چرخه ساروس ۱۲۴ است که هر ۱۸ سال و ۱۱ روز یکبار رخ می‌دهد.

اما کل گرفت در تهران ۲ ساعت و ۲۲ دقیقه است که شروع آن به وقت ایران ۱۳:۴۱ بوده و تا ۱۶:۰۹ دقیقه قابل رؤیت است. زمان اوج گرفت با قدر ۵۵ درصد در ساعت ۱۴:۵۸ خواهد بود. برای دیگر نقاط کشور هم نزدیک همین بازه زمانی اتفاق می‌افتد.جدول مشخصات خورشیدگرفتگی جزئی سه شنبه ٣ آبان ۱۴۰۱

 هر ساله در سراسر جهان بین ۲ تا ۵ خورشید گرفتگی می‌تواند رخ دهد و آخرین خورشیدگرفتگی که در ایران قابل رؤیت بود گرفت حلقوی ۱ تیر ۱۳۹۹ بود که به صورت جزئی در ایران دیده شد. این گرفت هم به صورت جزئی قابل رؤیت است ضمن اینکه یک خورشید گرفتگی کامل در ۱۱ مرداد ۱۴۰۶ پیش‌رو است که متأسفانه باز هم به صورت جزئی از کشورمان قابل رؤیت خواهد بود.

علاقه‌مندان رصد این رویداد نجومی حتماً ایمنی رصد را باید مدنظر داشته باشید چرا که هر سهل‌انگاری ممکن است موجب آسیب دائمی به چشم شود. لطفاً تنها از عینک‌های استاندارد و مخصوص این کار برای نگاه مستقیم استفاده کنید. اما، در صورتی که از فیلتر مناسب عکاسی از خورشید، جلو لنز و تلسکوپ استفاده کنید و به‌جای نگاه مستقیم، از داخل صفحه نمایش دوربین به پدیده نظاره کنید آسیبی متوجه چشم نخواهد بود.

همچنین شما علاقه‌مندان عزیز می‌توانید با انداختن سایه ظروف مشبک همچون سبد یا استفاده از دیسک‌های CD یا DVD موقع گرفت برروی زمین، جلوه‌ای از زیبایی هلال خورشید را شکار کرده و بدین ترتیب این پدیده را به صورت غیر مستقیم ولی ایمن به نظاره بنشینید.

شما می‌توانید با چاشنی خلاقیت، این رویداد نجومی را با دوربین گوشی خود ثبت کرده و تصاویر خود را به پشتیبانی سایت آمورش فناوری نانو ارسال کنید؛ تصاویر شما با نام خودتان به یادگار در ادامه این خبر درج خواهد شد و به علاوه ۲۰٪ تخفیف ویژه نیز جهت شرکت در مسابقه بزرگ NanoStar به شما اهدا خواهد شد.

راه‌های ارتباطی جهت ارسال تصاویر:
ایمیل: nanoeducation.info@gmail.com
شبکه‌های اجتماعی: ۰۹۱۰۴۷۱۲۰۳۶

 

کاربر: sokhandanf22


کاربر: مهران عسگری
زنجان، ساعت ۱۴:۰۶
 

ارسال نظر