11- نانوکاتالیست و نانوذرات کاتالیستی

11- نانوکاتالیست و نانوذرات کاتالیستی
سطح مقاله

پیشرفته 1
کلمات کلیدی

نانوکاتالیست
0 کاتالیست
نانوذرات
مواد نانو متخلخل
هسته پوسته Core-Shell
کمپلکس
درختسان‌
امتیاز کاربران

۱ امتیاز از ۵ (۱ رای)

 
 
آمار مقاله

  • بازدید کل ۱۳,۲۷۱
 
آمار آزمون مقاله

  • کل شرکت کنندگان ۰
  • تعداد افراد شرکت کننده ۰
 
 

11- نانوکاتالیست و نانوذرات کاتالیستی

کاتالیست، گونه‌ای است که سرعت واکنش را افزایش می‌دهد. هدف شیمیدانان، تولید کاتالیست‌هایی با فعالیت (Activity) و بازده (Yield) بالا، گزینش‌پذیری کامل (Selectivity)، قابلیت جداسازی و بازیابی از مخلوط واکنش، مصرف انرژی کم و عمر بالا است. عملکرد کاتالیست با کنترل متغیرهایی همچون اندازه، ساختار، توزیع فضایی و الکترونی، ترکیب سطح، پایداری گرمایی و شیمیایی می‌تواند تعیین شود. بازده  بالا، صرفه اقتصادی، هدررفت کم مواد شیمیایی، مصرف گرما و انرژی پایین، ایمنی بالا و استفاده بهینه از مواد شیمیایی اولیه، از مزایای نانوکاتالیست‌هاست. برای صرفه‌جویی اقتصادی و استفاده بهینه از نانوکاتالیست، معمولاً آن را به‌صورت کامپوزیت می‌سازند و سطح آن را مورد اصلاح شیمیایی قرار می‌دهند. تحقیقات در حوزه نانوکاتالیست، همواره یکی از بحث‌های جذاب در نانوشیمی و شیمی سبز (Green Chemistry) بوده است. شیمی سبز به واکنش‌های شیمیایی سالم با محصولات بی‌خطر و با حداکثر بازده (حداقل مصرف ماده و انرژی) می‌پردازد و نانوکاتالیست می‌تواند ما را به سوی این آرمان  سوق  دهد.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:
1- مقدمه
2- انواع نانوکاتالیست
 1-2- نانوکاتالیست با رفتار همگن

 2-2- نانوکاتالیست با رفتار ناهمگن
3- ویژگی‌های نانوکاتالیست
4- روش‌های استفاده از نانوکاتالیست فلزی
بحث و نتیجه‌گیری

لطفا برای مشاهده متن کامل مقاله ابتدا وارد سایت شوید
منابـــع و مراجــــع
۱ - Vivek Polshettiwar, Rajender S. Varma, "Green chemistry by nano-catalysis", Green Chem, Vol. 12, pp. 743–754, (2010).
۲ - http://www.nanowerk.com/spotlight/spotid=18846.php
۳ - . Wei Liu, "CATALYST TECHNOLOGY DEVELOPMENT MACRO- MICRO- DOWN TO NANO-SCALE", CHINA PARTICUOLOGY, Vol. 3, No. 6, pp. 383-394, (2005).
ارسال نظر