معرفی باتری های لیتیم-یون Li-Ion Battery

معرفی باتری های لیتیم-یون Li-Ion Battery
سطح مقاله

پیشرفته 1
کلمات کلیدی

باتری یون لیتیوم
الکترولیت
افزودنی‏های الکترولیت
پیل الکتروشیمیایی
الکترود
امتیاز کاربران

۴ امتیاز از ۵ (۴ رای)

معرفی باتری های لیتیم-یون Li-Ion Battery

توسعه وسایل الکترونیکی مانند گوشی‌های تلفن همراه و لب تاپ‌ها تقاضا را برای باتری‌های قابل شارژ افزایش داده است که در این میان باتری‌های لیتیم-یون از دیگر انواع باتری‌ها عملکرد و بازده مناسب‌تری را از خود نشان داده و بیشترین تولید را در میان دیگر انواع باتری‌ها دارند. این باتری‌ها مانند انواع دیگر باتری‌ها از پیل‌های الکتروشیمیایی با دو الکترود و ماده الکترولیت تشکیل شده‌اند. در فرایند شارژ باتری‌های لیتیمی، در الکترود مثبت لیتیم به یون لیتیم مثبت و در الکترود منفی یون لیتیم به لیتیم فلزی تبدیل شده و در بین لایه‌های الکترود قرار می‌گیرد. تحقیقات زیادی در جهت توسعه هر یک از الکترودها و الکترولیت در باتری‌های لیتیم یون صورت گرفته است و با ورود نانومواد در این تحقیقات تحولات شگرفی در عملکرد این نوع باتری‌ها به وجود آمده است. این سیر تکاملی با ساخت نانومواد جدید همچنان ادامه دارد. در این مقاله تلاش شده با زبانی ساده این نوع باتری‌ها معرفی شده و مختصری در مورد استفاده از نانومواد در آن‌ها توضیح داده شده است.

این مقاله شامل سرفصل‌های زیر است:
1- مقدمه
2- باتری های قابل شارژ
3- معرفی باتری‌های لیتیم-یون
4- اجزا باتری‌های لیتیم-یون
5- عملکرد باتری‌های لیتیم یون
6- الکترودهای باتری‏های لیتیم-یون
 6-1- الکترود مثبت
 6-2- الکترود منفی
7- الکترولیت و افزودنی‌ها
8- بحث و نتیجه‌گیری


لطفا برای مشاهده متن کامل مقاله ابتدا وارد سایت شوید
منابـــع و مراجــــع
۱ - Wakihara, M., Recent developments in lithium ion batteries. Materials ScienceEngineering: R: Reports,. 33(4): p. 109-134. 2001
۲ - Huang, S., et al., Improvement of the high-rate discharge properties of LiCoO2 with the Ag additives. Journal of Power Sources, 148: p. 72-77, 2005.
۳ - . Lu, C.H.P.Y. Yeh, Surfactant effects on the microstructureelectrochemical properties of emulsion-derived lithium cobalt oxide powders. Materials ScienceEngineering B, 84(3): p. 243-24, 2001.
۴ - Peng, Z., C. Wan,C. Jiang, Synthesis by sol–gel processcharacterization of LiCoO2 cathode materials. Journal of Power Sources, 72(2): p. 215-22, 1998.
۵ - Zhang, S.S., A review on electrolyte additives for lithium-ion batteries. Journal of Power Sources, 162(2): p. 1379-139, 2006.
ارسال نظر